Пехчево беше градот домаќин, во кој Каменица Саса го одигра закажаниот подготвителен фудбалски натпревар со екипата на Борец  од Велес. Први гол постигнаа велешани, можеби и во малку среќни околности, со оглед на тоа дека до голот дојде преку одбивање...
  Врвот Пунта Пенија со надморска височина од 3.348 метри е најновото достигнување на кочанскиот планинар Тошо Антов. Тој вчера, заедно со екипата на српскиот планинарско-алпинистички клуб Предејане го искачи овој италијански врв. Мисијата на Антов започна од езерото Лаџо Ди Федаја...
Во пресрет на новата сезона во Третата Лига Исток, екипата на ГФК Осогово се засили со уште еден фудбалер. Кон клубот пристапи младиот 19-годишен Христијан Каралиоски кој доаѓа од екипата на Победа Прилеп каде што ги мина сите младински категории...
Врвот Гран Парадисо во Италија е следниот предизвик за кочанскиот планинар Тошо Антов. Српската експедиција, од која дел е и Антов, тргна денеска за Италија. Таму утре најпрво ќе се тргне од езерото Лаџо Ди Федаја на 2.053 метри височина, од...
Денеска започнува Европското младинско кошаркарско првенство во Скопје. Во македонската репрезентација до 18 години ќе настапи и кочанчанецот Андреј Данилов. 24 репрезентации во 4 групи ќе ги одмерат силите во групната фаза, во која Македонија ќе настапи во групата Ц...
Можеби и очекувана беше доминацијата на косовскиот ФК Трепча над штипска Брегалница, но високите 5:0 и не беа баш пријатна глетка за штипските фудбалски фанови. Сепак, мора да имаме предвид дека во првото полувреме Брегалница играше со првиот состав, кој...
Вториот по големина грчки град, Солун, од денеска па до недела ќе биде домаќин на Балканското првенство за помлади пионери во џудо. Македонската репрезентација ќе настапи со седуммина млади џудисти: Петар Петров до 38 килограми, Никола Магдески до 42 и...
Горан Давитков и Мартина Савовска се двајцата членови на кочанскиот ПСК Осогово, кои вчера по лоши временски услови се искачија на највисокиот врв на Балканот, Мусала. Мусала со 2.925 метри височина е за 7 метри повисок од второпласираниот Митикас во...
Екипата на велешкиот второлигаш Борец го потврди својот квалитет во пријателскиот меч против домаќинот Кит-Го Пехчево. Пехчевци добро се држеа во текот на првото полувреме кое зарши со 1:1, но во второто велешани постигнаа 2 гола, со што Кит-Го заврши...
Најдобрите актуелни штипски каратисти, Жарко Арсовски и европскиот шампион Емил Павлов, денививе се на подготовки во Украина. Станува збор за подготовки организирани од страна на украинската карате федерација, а кои се дел од нивните репрезентативни подготовки за Азиските Игри 2018. Покрај...

Следете не на Facebook

18,348FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести