Home Убавина и Здравје

Убавина и Здравје

Природа и здравје – народен лек против алергија

Периодов алергиите, особено онаа на полен се доста изразени. Симптомите кои алергијата ги дава знаат да бидат неподносливи како: кивање,...

Природа и здравје – Со бадеми до подобро здравје

Бадемите се добри за здравјето. Се препорачува да се грицнат барем по неколку бадеми дневно. Нивната хранливост се зголемува доколку навечер отстојат...

Природа и здравје – Чај од ѓумбир, најздрава напивка

Ѓумбирот како корен, со себе го носи епитетот - најздравиот во цел свет.Чај од ѓумбир – со исти карактеристики.Ако се прашувате зошто,...

Природа и здравје – Тегавец за подобро здравје

Тегавецот е билка која расте речиси во сечиј двор, а не сте ни свесни колку е лековита и моќна...

Природа и здравје – Камилица лек за тело и душа

Камилицата е речиси во секоја кујна. И нашата традиција ја вклучува во народната медицина. Ја има доста после зима во која имало...

Природа и здравје –Метод против несоница

Несоница знае да се појави, особено периодов кога седиме дома, па нашиот организам не е доволно изморен за да имаме мирен сон.

Природа и здравје -Сируп за подобар имунитет

Во време на пандемија предизвикана од КОВИД -19, покрај почитување на владините препораки, важно е да се обрати внимание на имунитетот. За таа...

Природа и здравје – Подобар имунитет во време на КОВИД – 19

Лек против корона вирусот нема, впрочем како и кај сите останати вируси, но лекарите континуирано со апел – да внимаваме на имунитетот. Тој е...