Најзлокобното место во Штип да се отстрани. Денес протест на револтирани родители и ученици пред училиштето „Коле Нехтенин“, каде минатата недела, на пешачки премин беше прегазен ученик: „Сакаме да апелираме сите надлежни институции под итно да можат да го решат...
23-ца возачи викендов на ризик го ставиле и својот и туѓите животи.  Зад воланот седнале пијани. Бројот на ризични возачи во сообраќајот, веројатно, е многу поголем, но во петчасовната полициска контрола од вкупно 186 проверени, алкохол во крвта е пронајден...
Уште не се појавил, а грипот во Штип и регионот внесе паника. Во однос на лани, потрошени се двојно повеќе вакцини. За илустрација, запомалку од три часа се преполовија половина од новопристигнатите 300 комерцијални вакцини против сезонски грип во...
Голем револт на родителите. Децата им се сé почести жртви во сообраќајот. Најавуваат радикални мерки. Повод е вчерашната тешка сообраќајна несреќа пред СОУ „Коле Нехтенин“, кога за време на големиот одмор, на пешачки премин беше прегазен 15-годишен ученик. Детето, вчера...
Подобро еден грам превентива, отколку еден килограм лекови. Со ова мото, штипјанецот Стојан Камчев се обиде да ги мотивира граѓаните, особено оние од средно и трето доба, да почнат активно да се занимаваат со вежбање. Се работи за лесни вежби,...
Босанците го скршија мразот. Со претставата Европејци, во изведба на тетарскиот анамбл од Тузла, синоќа во Штип почна фестивалот „Тетар во куфер“: „Започнавме со претставата Европејци, ова е убава можност за промоција на тетарската уметност и се надеваме дека ќе...
Македонија вечерва го освои седмото место на Светското првенство во карате, што е најдобар резултат во историјата на екипните натпревари во кумите. Жарко Арсовски, Берат Јакупи, Мартин Нестороски, Азис Исмаил и Петар се каратистите кои ја обезбедија оваа позиција,...
Тешка сообраќајна несреќа во Штип. 15-годишник прегазен на пешачки пред училиштето „Коле Нехтенин“. Во момчето, додека тргнало да купи појадок за време на големиот одмор, директно со голема брзина удрил автомобил. Според очевидци на настанот, во мометот кога поголема група...
Две години биле потребни на професорот Бенјамин Лангард од берлинскиот Универзитет Фрај, да го преведе култниот роман на Петре М. Андреевски, „Пиреј“. „Мотивот да го преведам „Пиреј“ на германски јазик е фактот што многу ми се допадна романот. Имав среќа...
Планинарите од штипскиот планинарски клуб Лисец се искачија на врвот Албутин на Пирин во соседна Бугарија. Албутин е врв со висина од 2.688 метри и претставува мраморно-гранитна купола од карпи. Албутин уште се нарекува и Бутин или Окаден, а е дел...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести