Две недели со шишња и суви чешми една третина од жителите на приградската населба Балканска мака мачеа со немањето на вода за пиење. „Да две недели бевме без вода. Благодарение на соседите, издржавме на овие септемвриски жештини. Од вчера попладне...
375 милијарди евра ќе издвои Европската Унија од вкупниот буџет за земјоделство и рурален развој во периодот од 2021 – 2027 година. Дел од овие пари ќе завршат и во Македонија, доколу таа стане дел од големото европско семејство....
Од октомври, започнуваат обуките за преквалификација во Штип. Установата за образование на возрасни е веќе верифицирана и за обука може да се пријават сите заинтересирани невработени лица. За почеток, преквалификација се нуди за профилот шивач на текстилни материјали : „Имаме и...
21 учесник од 7 земји ширум светот во Штип дискутираат за човековите права. Се работи за проект кој го спроведува Здружението Лидери на малцинствата за општеството и има за цел да се споделат искуства во делот на почитување на...
Училиштата да воведат едносменско работење, препорачуваат експертите. Со овој концепт, по кој се работат или се стремат да работат сите земји, се создава квалитетна стимулативна средина за учениците, поради што истиот треба да биде приоритет и кај нас : „Тоа...
Над 100 илјади посетители и исто толку изедени пастрмајлии. Ова се првичните проценки за тридневната фешта во Штип – Пастрмајлијада 2018. Буквално сите патишта изминатите денови водеа во Штип. Вкусот на надалеку познатиот штипски кулинарски специјалитет беше мамка не...
Утре ќе се одржи вонредна средба на штипските стечајни работници : „Ги повикувам сите стечајни работници утре со почеток во 10 часот во салата на општина Штип на средба на која ќе биде присутна и лидерката Лилјана Георгиева“, кажа Кемаледин...
Го сакам Штип, ја сакам Македонија, искрена е балканската поп звезда Северина, изразувајки ги првичните впечатоци од првите часови од нејз ниот престој во Штип. таа вечерва е звезда на Пастрмајлијада. Попладнерво разговараше со штипскиот градоначалник Благој Бочварски и...
За 33% е намален криминалитетот во општина Штип во првите шест месеци од годината, во споредба со истиот период лани, покажува полугодишниот извештај за безбедносната состојба на подрачјето на Штип. „Во 2018-та година се евидентирани 385 криивчни дела, додека во...
Со традиционално сечење и поделба на џиновската пастрмајлија на  посетителите, синоќа стартуваше штипската Пастрмајлијада. Честа да ја отвори му припадна на евроамбасадорот Семуел Жбогар. Му асистираа вицепремиерот  и министер за одбрана Радмила Шеќеринска, домаќинот, градоначалникот Благој Бочварски и пејачката...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести