Под овој куп хартија е  згазеното човечко достоинство и чест на 31- годишниот сограѓанин Дарко Ѓуров и неговите седумина колеги, градежни работиници. Неговата желба да заработи во Германија, останала само желба. Голготата на осумината  во комбето со кумановска регистрација...
Стефан Ефремов, ученик во трета година во средното Коле Нехтенин од Штип, во знаење на компјутерско програмирање, победи многу студенти на информатика. Ефремов, од натпревар за микрокомпјутерски системи, организиран од Факултетот за информатика, се врати со освоено трето место: Јас...
Штипска текстилна компанија ги принудувала работниците да земаат кредити, реагираат вработени од компанијата до редакцијата на Телевизија Стар... ... Газдата ни нареди на сите задолжително да примаме плата преку една банка, плус сите да земаме кредит од најмалку илјада евра,...
Свадбарскиот пискот на зурлите и тапаните се слушаа денеска надалеку од штипското село Пиперово. Безмалку по половина век тишина, во ова село се случи свадба. Онака, на стар традиционален македонски начин. Својата љубов  во традиционалната пиперевска носија ја овековечија...
Со овации и нескриерни изливи на воодушевување турската публика ги награди настапите на децата од штипскиот фолк ансамбл Еуроарт. Тие беа учесници на Mеѓународниот фолклорен фестивал ,,Какава" во турскиот град Киркларели. „Ние таму настапивме со четири перформанси, а зедовме учество...
Го сакам Штип, ја сакам Македонија, искрена е балканската поп звезда Северина, изразувајки ги првичните впечатоци од првите часови од нејз ниот престој во Штип. таа вечерва е звезда на Пастрмајлијада. Попладнерво разговараше со штипскиот градоначалник Благој Бочварски и...
Со рани по нозете и скинати пантолони започнал денешниот работен ден на штипјанецот Ѓорѓи Ѓорѓиев. Повредите се предизвикани од напад на глутница кучиња скитниц во строгиот центар на градот ранмо утрово, кога Ѓорѓиев одел на работа. Доаѓав утрово со...
Две лица загинаа, а најмалку уште толку се повредени во тешка сообраќајна несреќа кај Штип, во близина на Три Чешми, во директен судир на два камиона. Засега нема информации за идентитетот и возраста на починатите, ниту се знае од...
Голема истрага во текстилната компанија за која во два наврати пишувавме, се спроведува веќе неколку денови. Се бара кој ги кодошел кај ТВ Стар. Истрагата ја води газдата лично, но во неа се вклучени шефови, но и лојани работници,...
  Штип и Струмица се лидери во Македонија и регионот по присутноста на таканаречените пам патачи мушички, инсекти преносители на болеста Лашманиоза, тврдат надлежните од штипскиот Центар за јавно здравје, базирајќи се на оценките на експретската група од  Европскиот центар...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести