Започна асфалтирањето на улицата Крушевска Република во Штипската населба Баби. Улицата е дел од планираните 32 улици во чија реконструкција општината инвестира 2,6 милиони евра: Инфраструктурата е многу важна за граѓаните на Општина Штип и важно ни е тоа...
Одбрани композициите за Макфест. Годинава, наместо 30, на сцената на Домот на култура во Штип, ќе бидат изведени две повеќе: Годинава има 32 композиции кои ќе се натпреваруват во две полуфинални вечери. Веќе се завршени и сите технички подготовки...
Ловџии од Италија, Франција и Германија викендов ќе дојдат во Штип. На ниските терени, ќе ловат прелетен дивеч, главно грлица, која за нив е најатрактивна во моментов. Оваа група е само една од неколкуте која покажала интерес за лов на...
40 студенти од Универзитети од цела Европа зимскот семестар ќе го поминат на УГД. Сите тие се овде преку Еразмус плус програмата и ќе студираат на различни програми на Универзитетот: „Најголем дел од студентите се на Факултетот за медицински науки...
  1.300 бруцоши го одбраа УГД за свој иден универзитет во првиот уписен рок. приближно толку кандидати поднеле пријави за упис на еден од 15-та факултети и трите академии кои функционираат во склоп на штипскиот универзитет: Може да се констатира...
600 жители од приградската населба Балканска наскоро ќе добијат чиста вода за пиење од градскиот водовод, најави денеска градоначалникот Благоја Бочварски, објавувајќи го финалниот дел од изградбата на водоводната линија до оваа населба. „Проектот е со вредност од над 16...
Ѓоко Танески, Наташа Малинкова, Мартинијан Кириловски, Џокси, Тајфата и Димитар Адоновски, Дани Димитровска, Антонија Гиговска се само дел од позвучните и поискусни имиња кои ќе настапат на овогодинешниот  Макфест 2018. Потем, следи фаза на изработка на ЦД со сите...
Специјалецот Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски во 2012 година на затворска казна од 14 години излегол од затворот во Идризово и во моментов се наоѓа во својот дом во Штип, заради  прекин на казната заради здравствено...
Мнозинството советници од штипскиот Совет дадоа зелено светло, од општинскиот буџет да се доплати разликата во сумата за изградба на детска градинка во населбата Сењак. Од нивната одлука зависеше нејзината изградба, откако ниту една од четирите фирми кои учествуваа...
Подобро еден грам превентива, отколку еден килограм лекови. Со ова мото, штипјанецот Стојан Камчев се обиде да ги мотивира граѓаните, особено оние од средно и трето доба, да почнат активно да се занимаваат со вежбање. Се работи за лесни вежби,...

Следете не на Facebook

18,348FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести