Home Штип

Штип

УГД: Научен симпозиум „Дерматологија 2020“

На Штипскиот универзитет по вторпат се одржа научен симпозиум „Дерматологија 2020“ на кој беа презентирани научни трудови на професори од Македонија,...

Штипски „Исар“ работи и штеди. Директорот посочи сериозни инвестиции и позитивна сметка

Штипски „Исар“ работи, но и штеди. Директорот Живко Тасев, денес се пофали со сериозни инвестиции, но и позитивен буџет. Во последните две години,...

Нова премиера на Штипскиот театар

Според текстови од полскиот автор Славомир Мрожек, но и од своја сметка штипскиот театар утре ќе ја има премиерата на претставата “На...

Во Балканска со 360.000 евра решен проблемот со вода за пиење

360 илјади евра е вреден проектот со кој локалните власти го решија деценискиот проблем на жителите од населбата Балканска. Од денеска ќе...

Комунални проблеми и дилеми

Вандали го уништиле вечното почивалиште на познатата штипска уметничка Маја Бикова. Буквално искорнати се металните делови од надгробната плоча. Одземени се надгробната...

Прес на СДСМ: Во Штип реализиравме големи и долгорочни проекти

Во Штип реализиравме големи и долгорочни проекти, рекоа денес на прес од локалниот огранок на СДСМ. Како пример , посочија дел од...

„Гладијатор“ на Сараево Гранд

По успехот на Државното првенство во Скопје, каде кик боксерите на Гладијатор се вратија со шест медали, викендов ги очекува нов предизвик....

Службено појаснување. Во Штип корона вирус нема да се лечи, сомнителните случаи само ќе се изолираат

Во Штип корона вирус нема да се лекува туку сомнителните случаи само ќе се изолираат, појасни денес директорот на Клиничката болница  д-р Ален Георгијев....