Македонија е добредојдена во ЕУ и НАТО. Земјите членки на двата големи сојузи испратија јасни сигнали дека вратите во ова големо семејство се отворени за нашата земја, истакнаа денес на прес конференција од штипскиот огранок на СДСМ : „Високи претставници...
  Поради одржување на манифестацијата „ПАСТРМАЛИЈАДА 2018“од 20.09.2018 година (четврток) од 10,00 часот до 24.09.2018 година (понеделник) до расчистување на улицата во утринските часови, ќе се одвива изменет режим на сообраќај кој се однесува за целосно затворање на крстосницата со...
Перспективите на македонската економија преку членствот во ЕУ и НАТО, денес на штипските бизнисмени им ги образлагаа Кочо Ангушев вицепремиерот и Бранко Азрески, претседателот на македонската стопанска комора. Што европа и нуди на македонската економија Ќе имаме пристап кон многу...
Над еден милион евра, има искористено штипската општина од Европските фондови за реализација на значајни крупни проекти во текот на изминатите неколку години, потенцираа на прес конференција денес од локалниот огранок на СДСМ од Штип : „Во 2011 година, Општина...
До крајот на годинава ќе биде готов проектот за изградба на брана на река Отиња. Општина Штип со Градежниот факултет од Скопје и Градежниот институт „Македонија“, ќе потпишат нов анекс договор за ревидирање на постоечкиот проект : „Се договоривме да...
Од технички причини одложено е септемвриското судско рочиште за случајот со стопирањето на градежните работи на новата зграда на пензионерски дом, изјави денеска новиот претседател на штипскиот сојуз на пензионери Ристе Нетков. „Во рамкикте со изградбата на пензионерскиот дом што...
Со европски пари, ќе се реконструира тврдината на Исарот, најави вчеревечер во Штип, еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Следејќи го примерот со финансирањето на изградбата на Мултимедијалниот центар Киро Глигоров, сосем евидентна е  реализацијата и на овој...
Ладни училници оваа зимска сезона ќе нема, тврдат директорите на штипските основни училишта. Доволни количини на нафта и огревно дрво се складирани и се очекува 15 октомври, официјалниот старт на грејната сезона за овие образовни институции. „ОУ Гоце Делчев заедно...
Со над 90 отсто чистење на загадена земја со тешки метали, сојата се покажа како едно од најефективните природни средства. Ова денеска го тврдат експертите од Земјоделскиот факулетет при УГД. Се базираат на досегашните реализирани проекти со колегите од...
Јавното претпријатие „Стипион“ деновиве со активности на улица Пиринска. Согласно Програмата за работа, екипи овде интензивно работат на бетонирање на крак од улицата : „Поточно делот од улица Пиринска до градскиот пазар. Квадратурата која се работи е околу 430 м/2“,...

Следете не на Facebook

18,392FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести