Штип заедно со Неготино се општини кои досега од европските фондови искористиле убедливо најмалку пари. Неславниот рекорд Штип го заслужил во изминатиот период бидејќи од општината немало ниту идеи ниту проекти, кои можеле да бидат заменети со многу вредни...
Штипскиот затвор, прв во Југоисточнна Европа, адаптираше просторија за посета на деца на осудени лица. Се работи за пријатно уредено катче, каде осудените лица ќе може да го минуваат времето за посета со своите најмили : „На овој начин, барем...
Уште еден повик за излез на референдумот на 30-ти септември, денес беше испорачан од Коалицијата за Европска Македонија. „Референдумот не е политичко прашање, туку граѓанско прашање и граѓанска одговорност. Затоа ги повикувам сите граѓани на градот Штип, односно на Република...
  1,6 милиони денари е добивката на ЈП Стипион 2011 за првите шест месеци од оваа година, елаборира првиот човек на ова ЈП, Сашко Протогеров. Позитивниот биланс, Протогеров го базира на пред се домаќинска работа. Впрочем, тоа се презентира низ...
Со минута молчење, точно на пладне, со апел за вечен мир, членовите на штипскиот сојуз на борци, граѓани, градоначалникот Бочварски и наставници и ученици од ОУ Гоце Делчев, го одбележаа денешниот Светски ден на мирот. „На овој Меѓународен ден да...
Се е подготвено за старт. Вечерва во 20 часот, 12 пат по ред, штипјани и гостите ќе се насладуваат со најпознатиот штипски бренд - пастрмајлијата. Во истовреме, на оваа бина звучни имиња од македонската и некогашната ЈУ музичка естрада...
Почитта кон мајката Божја собра рекорден број верници во црквата во штипско Ново Село, дојдени да оддадат почит на роденденот на Пресвета Богородица, позната уште како Мала Богородица: „Раѓањето на мајката Божја е многу значајно за човечкиот род, бидејќи со...
Над 800 илјади евра тежат овие потписи. Толкава е вредноста на проектот за изградба на детската градинка во населбата Сењак. Договорот денеска го потпиша штипскиот градоначалник Благој Бочварски и првите луѓе на ИПР Драгица Здравева и Сашо Гочевски, директор...
Ѓоко Танески, Наташа Малинкова, Мартинијан Кириловски, Џокси, Тајфата и Димитар Адоновски, Дани Димитровска, Антонија Гиговска се само дел од позвучните и поискусни имиња кои ќе настапат на овогодинешниот  Макфест 2018. Потем, следи фаза на изработка на ЦД со сите...
Со овации и нескриерни изливи на воодушевување турската публика ги награди настапите на децата од штипскиот фолк ансамбл Еуроарт. Тие беа учесници на Mеѓународниот фолклорен фестивал ,,Какава" во турскиот град Киркларели. „Ние таму настапивме со четири перформанси, а зедовме учество...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести