Седум дуќани лоцирани на градскиот пазар во Штип се издаваат под наем. Можноста да конкурираат за нив, заинтересираните ја имаат од денес, па се до 20 август: Четири дуќани се поголеми со површина од 16,16 м/2 и се со...
Остатоците од облека, искршени камионски делови, се неми сведоци за трагедијата што се случи вчера попладне на влезот од Штип. Во директен судир на два камиони, загинаа двајцата возачи. Едниот, 58 годишниот К.Р. од радовишкото село Дамјан,а другиот,  С.Р....
ТВ СТАР ја зголемува гледаноста во Регионот. И во вториот квартал сме биле со најголема доверба и интерес кај гледачите. Ова го покажува кварталниот извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизулени услуги за периодот април - јуни. Според последните мерења...
Две лица загинаа, а најмалку уште толку се повредени во тешка сообраќајна несреќа кај Штип, во близина на Три Чешми, во директен судир на два камиона. Засега нема информации за идентитетот и возраста на починатите, ниту се знае од...
  Полумртов штипајнец во раните утрински часови на 02 август е пронајден на патот меѓу Балканска и Македонка. Во бесознание и тешка здравстена состојба, него легнат на патот го забележале случајни минувачи, кои веднаш повикале Брза помош. Лицето е хоспиталиизрано и...
Српски државјанин, рано утринава е пронајден мртов во викендичка во Штип, во населбата Плуждино. Станува збор за лица на возраст од 70 години со инициајали А.Ц., а со привремен престој во Штип. Бидејќи за увидната екипа имало ордедени показатели кои...
Штипјани отпорни на променливото јулско време, говорат податоците од Неворлогија при штипската Клиничка болница. За половина е преполовен бројот на примени пациенти со мозочен удар во јули во однос на мај, како и мозочно крварење. Бројот на пациенти со...
Од средината на августи или најдоцна од  септември – судската администрација повторно на штрајк. Оваа можност ја најави претседателот на УПОЗ, според кој вработените во администрацијата на судовите, се работници од втор ред: Работите можат да се променат во...
Нестабилното време не е погодно за метеопатите и хроничните болни. температурните осцилации и зачестените дождливи попладниња во последно време го зголемија обемот на работата на ординациите. Имаме зголемен број на пациенти особено со кардиоваскуларни и респираторни проблеми, истакна д-р...
Штипската Клиничка болница од Европа бара 160.000 евра. Парите ќе ги искористи за реновирање и набавка на нова апаратура. За таа цел, болницата во соработка со Бугарија, преку Центарот за развој на регионот, аплицираше за два проекта преку ИПА...

Следете не на Facebook

18,172FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести