Штип добива и женски борачи. Спортот кој со векови е симбол на машкоста и борбеноста полека го привлекува вниманието и кај женскиот пол. Во штипскиот боречки клуб Олимпија тренира една од најмладите борачки во Македонија, 9-годишната Андреа Нисева. „Сметам дека борењето...
27-годишен штипјанец со иницјали Г.А. бил дел од група која нелегално тргувала со археолошки предмети. Тој, во периодот од јули до септември 2018 година како член на злосторничко здружение кое го формирале Р.П., А.Б. и Ж.Р. континуирано разменувал информации...
Овие 50- тина страни ја отсликуваат едногодишната работа на штипскиот градоначалник Благој Бочварски. Освен брошурата, присуните граќани на синоќешниот отчет, го проследија полчасовното резиме на таткото на градот. Што сработил тој за изминатите 365 денови. Во акцентирањето на поважните...
За само еден ден над 200 штипјани поднеле барање за стечаен надоместок во Агенцијата за вработување. Зад секое барање , се крие индивидуална надеж и работна историја: „Имам проблеми, јас сам ја напуштив работата и не знам сега дали ќе...
Одбележувањето на Денот на Штип почна со изложба на фотографии: „Станува збор з афотографии на кои е прикажан Штип од почетокот на 20-тиот век , па се до ’70-тите години. на изложбата се поместени 40-тина форографии од архивата на Фото...
Штип одбележува 75 години од смртта на Вита Поп Јорданова, која на денешен ден 1943 година го загуби животот во борба со окупаторот. И покрај нејзината младост, Поп Јорданова била голем идеолог и познавач на приликите. „По природа е немирна, со...
  СДСМ уште еднаш го покажа своето лицемерие пред народот. Со полна уста го фали и слави НОБ, а го брише АСНОМ од Уставот, обвини денес на прес конференција, локалниот огранок на ВМРО: „Борците од НОБ, лицемерно пред јавноста ги почитуват...
Сé е попусто доколку сознанијата од универзитетот останат само сознанија без нивно ефектуирање во стопанството. Ова меѓу другото го тврди советникот на ректорот на полскиот Политехнички универзитет од Гдањск, Кржиштоф Малицики, на денешната дебата за оваа тема на Правниот...
Денеска во штипскиот ЦЈЗ, за неполни пет часа се потроши набавената доза од таканаречени комерцијални вакцини против сезонски грип . На ова, од утринава им претходеше гужва и нервози. Пред вратата каде се реализира вакцинацијата,штипјани, претежно пензионери, не ја...
  Полицијата викендов повторно ловеше несовесни возачи. На мета беа оние кои ја заборавиле ногата на педалата за гас, па по патиштата возеле повеќе отколку што треба: „Во 23 случеи се возело побрзо во населено место, а во 5 вон. Изречени...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести