Инфраструктурно се уредува штипската населба Сењак, една од најголемите населби во градот, каде во моментов се гради и нов станбено-деловен комплекс: Се работи за три улици со вкупна должина од 455 метри чија вредност е 4,9 милиони денари, кажа...
Штипјанецот со  вештачко срце наполни  46 години. Роденденот го славеше во болница, а заедно со него, свеќите ги дува анајблиските роднини, пријатели но и медицинскиот тим кој му го спаси животот. „ Вие сте заслужни што денес го славам мојот...
Хуманитарна акција организираа членовите на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ од Штип. Собраната помош, денес беше предадена на општинската организација на Црвениот Крст и истата ќе биде наменета на оние на кои им е најпотребна : Ние...
  Штипскиот градоначалник Благој Бочварски за речиси една година мандат не успеа да го стави ни мостот на обиколницата, обвини на прес ВМРО ДПМНЕ: Иако овој проект беше во завршна фаза од претходниот Градоначалник, и прашање на денови беше поставувањето...
  Управата за јавни приходи не одмара за време на летната сезона. Напротив, активностите на терен се засилени, а под лупа на инспекторите овој период се туристичките места : Управата за јавни приходи активно ја следи даночната дисциплина кај сите...
Рунинираното игралиште во штипската населба Леваци, кое во лоша стотојба е околу две децении, прераснува во модерен простор за рекреација. Со 2,4 милиони денари, општина Штип го менува изгледот на овој простор : Се предвидени поставување на ново игралиште...
Специјалецот Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски во 2012 година на затворска казна од 14 години излегол од затворот во Идризово и во моментов се наоѓа во својот дом во Штип, заради  прекин на казната заради здравствено...
За 50% е зголемен бројот на пациенти на детско во штипската Клиничка болница. Неколку дена по ред, фрекфенцијата на дечиња од сите возрасти е поголема, и во амбуланта и на одделение. Дел од дијагнозите на дечињата се карактеристични за овој...
Карамбол од автомобили во близина на Карбинци. Несреќата се случила вчеравечер, 15 минути пред 22 часот. Во сообраќајката учествувале три автомобили. Најтешко поминала сопатничката од автомобилот марка „алфа ромео“ со штипска регистрација. Со тешки телесни повреди со друго возило, што...
Ова е Марко Николиќ од Ниш, соседна Србија. Се нафатил на несекојдневен спортски подвиг, да ја истрача делницата од Ниш до Атина. Ултра маратонот е од хумани побуди, треба да се спаси животот на малата Теодора : Трчам за...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести