Home Штип Mечето Теди заминува за Белица

Mечето Теди заминува за Белица

Мечето Теди од штипскиот ЗОО парк заминува во паркот на танцувачките мечки во Белица. Оваа одлука е донесена денеска откако тим и ветеринари  од организацијата „Четири шепи“ и од паркот во Белица денеска беа во посета и ги извршија сите потребни прегледи:

Денеска дојдов заедно со организацијата „Четири шепи“ и од паркот Белица, којшто се наоѓа во Бугарија за да го прегледаат мечето Теди, да му се земе крв, да се направи снимка на повредената шепа, како и тоа да се види во каква состојба е и кога ќе може да патува. Одлучено е да патува во паркот на танцувачките мечки во Белица. Тоа е еден огромен резерват на 150.000 метри квадратни, којшто се под фондацијата „Брижит Бардо“ и „Четири шепи“. Тоа се светски организации за заштита на животните и знаеме дека таму ќе има најдобри услови, изјави Тина Мицковска, портпарол на Зоолошката градина – Скопје

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Една недела пред прочка е ден посветен на мртвите. Денес христијаните ја одбележаа задушница. „Како секаде така и овде...

Пехчево: Робово и Умлена ќе добијат нови улици

Општината Пехчево ќе ја уредува патната инфраструктура во селата Робово и Умлена. За таа цел веќе потпиша договор со фирмата изведувач. Од...

Американските разузнавачи немаат докази дека Русија ќе се меша во изборите за претседател !

Новинарката на „Си-би-ес“ Кетрин Хериџ откри дали американските разузнавачи обезбедиле докази за наводното мешање на Русија на престојните претседателските избори...

Чави нема да биде тренер на „Барелона“ – Газдите ги одбиле сите услови кои ги поставил !

Чави, легендата на Барселона, минатиот месец се спомнуваше како можен кандидат за тренерската позиција во Барселона, која остана празна по отказот што...

ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11 милијарди долари !

Градежните работи на илјадници метри долгата брза железница под швајцарските Алпи се при крај, а во срцето на овој дел е најдолгиот...