ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Поддршка од Мин. за економија и во 2020 год.

Министерството за економија и во 2020 година ќе продолжи со субвенционирањето на приватните претпријатија за подобрување на нивната конкурентност, како и на...

До 15 јануари регистрација на ДДВ обврзници

До 15 јанаури сите правни и физички лица кои минатата година имале промет под два милиони денари, а се регистрирани како ДДВ...

Пониски цени за роаминг

Во новата 2020 година влегува со пониски цени за роаминг кон повеќе земји од региониот на Западен Балкан со намалување од 9...

Во Хрватска регистриран прв смртен случај од грип

Прв смртен случај од грип е регистриран во Хрватска, информираат од Клиниката за инфектологија. Медиумите соопштуваат за уште четири смртни случаи од грип, но...

Оваа година на Балканот ќе има избори во 5 држави

Годинава на просторот на балканскиот полуостров ќе бидат спороведени избори во дури пет држави. В недела,  Хрватите ќе бираат претседател, а во...

Европа 92 ќе печати учебници за 2,6 мил евра

Кочанската печатница Европа 92, чиј сопственик е поранешниот градоначалник Ратко Димитров, склучи договор со Министерството за образование за печатење на учебници во...

Асфалтирање на осум улици во Кочани

Донесени  се одлуки за јавна набавка за асфалтирање на осум улици на неколку локации  во Кочани. Дел од улиците се наоѓаат во...

Графички регистар на улици и броеви во М.Каменица

Македонска Каменица ќе воведува графички регистар на улици и куќни броеви. Ова е договорено на заеднички состанок со претставници од Агенцијата за катастар на...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје -Сируп за подобар имунитет

Во време на пандемија предизвикана од КОВИД -19, покрај почитување на владините препораки, важно е да се обрати внимание на имунитетот. За таа...

Природа и здравје – Подобар имунитет во време на КОВИД – 19

Лек против корона вирусот нема, впрочем како и кај сите останати вируси, но лекарите континуирано со апел – да внимаваме на имунитетот. Тој е...

Природа и здравје -природна вијагра со 3 состојки

Лубеницата е една од најздравите намирници во светот и секако, еден од нашите омилени десерти во текот на топлите летни ноќи. Сепак, ова вкусно...

Природа и здравје –Мента против кожни заболувања

Нането како чај е доста популарен во Македонија, но и неговата подврста мента е застапена на оваа територија. Пеперминтот долго...

Природа и здравје – Чај од глуварче за подобро здравје

Глуварчето се користи во форма на чај и придонесува за подобра состојба на телото, но коренот, кој е многу помоќен во лекувањето...