ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Нов проблем. Погребалните оператори немаат заштитна опрема погребот на починатиот кочанчанец наплатен енормно

Погребалните оператори во Источниит регион се соочуваат со нов голем проблем. Засега, ниту еден од нив нема соодветна заштитна опрема за...

Сите ве сакаме но во Пехчево и Берово сега не ни доаѓајте, порачуваат од двете егзотични општини

Берово и Пехчево се одлучни од Корона вирусот да се бранат жестоко и со целосна колективна изолација. Голем дел нивни...

Мерките на Владата не ги живеат угостителите. Работници веќе се отпуштаат

Мерките на Владата не ги живеат угостителите. Тие денес јавно ја одбија понудената помош, зашто државата им понудила одлагање, а не решение....

Светски ден на здравјето. На медицинарите никогаш не им било потешко

Во поновата историја на здравствените работници никогаш не им било потешко за Светскиот ден на здравјето. Годинава, го одбележуваат во услови...

За четири дена затворени 48 угостителски објекти

За четири дена затворени 48 угостителски објекти а 215 кафемати се забранети за употреба.Инспекторите кои биле на терен проверувале далиу се...

Надомест за невработени

Граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина од 50 отсто од просечната месечна нето плата на...

Жилет жица на границата меѓу Словенија и Хрватска

Словенечката влада потврди дека планира да постави дополнителни 40 километри „противмигрантска“ ограда на јужната граница со Хрватска до крајот на годинава, со...

Неизлекуван од корона Хрват бара да се врати на работа

Сплитскиот медицински техничар Драго Бартулин добил Корона вирус на работното место во болницата по што бил изолиран и...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје -Сируп за подобар имунитет

Во време на пандемија предизвикана од КОВИД -19, покрај почитување на владините препораки, важно е да се обрати внимание на имунитетот. За таа...

Природа и здравје – Подобар имунитет во време на КОВИД – 19

Лек против корона вирусот нема, впрочем како и кај сите останати вируси, но лекарите континуирано со апел – да внимаваме на имунитетот. Тој е...

Природа и здравје -природна вијагра со 3 состојки

Лубеницата е една од најздравите намирници во светот и секако, еден од нашите омилени десерти во текот на топлите летни ноќи. Сепак, ова вкусно...

Природа и здравје –Мента против кожни заболувања

Нането како чај е доста популарен во Македонија, но и неговата подврста мента е застапена на оваа територија. Пеперминтот долго...

Природа и здравје – Чај од глуварче за подобро здравје

Глуварчето се користи во форма на чај и придонесува за подобра состојба на телото, но коренот, кој е многу помоќен во лекувањето...