ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Глечер кој е пред тотално распукување на Мон Блан, принуди евакуација на италијанска страна од планината !

Дел од глечерот Гран Жотасе во италијанскиот дел од масивот Мон Блан во секој момент може да распука поради високите температири,...

ВИДЕО: На аеродромот во Минхен, жена се обидела да ги пренесе во куферот, коските на сопругот !?

На аеродромот во Минхен била запрена Ерменка (74) која во куферот носела човечки коски, објавија германските сојузни власти.Службениците ги откриле остатоците во...

Економијата тоне: Извозот падна за 24 % а увозот на стоки за 20% !

Последиците од корона кризата, очекувано, се одразија негативно и врз трговската размена меѓу нашата земја и странство. Државниот завод за статистика (ДЗС)...

Од сабота во Германија почнуват со работа јавните куќи !

Градските власти на Берлин се согласија постепено да ги олеснуваат мерките во сексуалната индустрија и покрај пандемијата, а платените сексуални услуги повторно...

Над 70% од италијаните се уште не одат во ресторан од страв !

Поради страв од зараза со корона вирусот, рчиси две третини од Италијанците не се осмелуваат да јадат надвор од дома, без оглед...

ФОТО/ВИДЕО: Пред и по експлозијата во Бејрут !

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Кандидатот за нов амбасадор на САД во Германија смета дека Косово е „нарко држава“ !

Кандидатот за нов американски амбасадор во Германија, Даглас МекГрегор, ја критикуваше американската интервенција на Косово во 1999 година, оценувајќи дека...

Србија: Вучиќ има четворица кандидати за премиер !

Покрај досегашната премиерка на Србија, Ана Брнабиќ, уште тројца истакнати членови на Српската напредна партија (СНС) имаат шанса да го...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – Грчкиот лек за имунитет

Лекот кој денеска го споделуваме со вас во рубриката „Природа и здравје“ се споменува во “Илијада” на Хомер, а неверојатниот вкус е...

Природа и здравје – Бадеми против бронхитис

Бронхитисот е многу непријатна и прилично сериозна здравствена состојба која настанува после воспаление на бронхијалната туба во градниот кош...

Природа и здравје – Солена вода за болно грло

Понекогаш најдобриот лек ни е пред носот, во кујната или во плакарчето. Природен е и поделотворен против болести или тегоби отколку скапите...

Природа и здравје – 3% хидроген за полесно дишење

Хидроген пероксид – можеби вака не звучи познато, но ако се каже 3% хидроген тогаш станува збор за нешто што го има...

Природа и здравје – народен лек против алергија

Периодов алергиите, особено онаа на полен се доста изразени. Симптомите кои алергијата ги дава знаат да бидат неподносливи како: кивање,...