ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Австриските уметници ќе добиваат 1000 евра месечно од државата, за да ја преживеат кризата !

Самостојните уметници во Австрија ги исполнуваат условите за месечна исплата од 1.000 евра за преживување на кризата предизвикана од пандемијата на...

Англиската Премиер лига продолжува на 17 јуни со напреварот помеѓу Манчестер Сити и Арсенал !

Aнглиската Премиер лига поради пандемијата од коронавирусот е прекината пред повеќе од два месеци.Меѓутоа клубовите во Англија веќе некое време тренираат и...

ВИДЕО: Италијаните не можат да уживаат во слободата – Владата ги плаши со видео спотови а летаат и казни по 400 евра за гушкање...

Иако Италијаните излегоа на улица, почнаа да ги посетуваат кафулињата и рестораните, им станува сѐ потешко, бидејќи се сѐ почести казните...

ВИДЕО: Илјадници заштитни маски на плажа и во вода, откако се превртеле контејнери на товарен брод !

Илјадници хируршки маски завршија на плажа во близина на Сиднеј, откако паднаа од карго-брод поради невреме. Голем товарен брод испловил од Кина...

Заради корона вирусот, над 40 милиона американци останале без работа !

Повеќе од два милиони граѓани на Соединетите Американски Држави поднеле во минатата недела барања за исплата на надомест за невработеност,...

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – Со бадеми до подобро здравје

Бадемите се добри за здравјето. Се препорачува да се грицнат барем по неколку бадеми дневно. Нивната хранливост се зголемува доколку навечер отстојат...

Природа и здравје – Чај од ѓумбир, најздрава напивка

Ѓумбирот како корен, со себе го носи епитетот - најздравиот во цел свет.Чај од ѓумбир – со исти карактеристики.Ако се прашувате зошто,...

Природа и здравје – Тегавец за подобро здравје

Тегавецот е билка која расте речиси во сечиј двор, а не сте ни свесни колку е лековита и моќна...

Природа и здравје – Камилица лек за тело и душа

Камилицата е речиси во секоја кујна. И нашата традиција ја вклучува во народната медицина. Ја има доста после зима во која имало...

Природа и здравје –Метод против несоница

Несоница знае да се појави, особено периодов кога седиме дома, па нашиот организам не е доволно изморен за да имаме мирен сон.