ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

10,8 мил евра за социјални услуги

МТСП објави јавен повик за распределба на 10,8 милиони евра на за општините, наменети за подобрување и развој на социјални услуги. Една...

Хрватска најмногу ја задолжил Милановиќ

Од независноста на Хрватска, па досега неа најмногу ја задолжил некогашниот премиер, а сега кандидат за претседател Зоран Милановиќ. По  својот мандат  тој  оставил зголемен...

За една година во Дом за стари во Бугарија починале дури 24 лица. Се бара истрага

Бугарскиот омбудсман покрена иницијатива до државниот правобранител за  сомнителна и пречеста смрт во Домот за стари  во  село Горно Косово.   За само една година,...

Новогодишен бонус за вработените и социјални пакети од рудникот Саса

Менаџментот на рудникот Саса и оваа година ја покажа својата општествена одговорност и грижа за сите вработени во компанијата. Успешната...

Јануари е највеселиот месец во годината но и ороводец на смртта. Јадете помалку и оставате ги креветите да одморат од вас

Вистинските ризици за здравјето  и животот доаѓаат во јануари, највеселиот и најпразничниот месец во годината. Речиси сврзаните празници  во период од 20 дена,...

САД во војните во последните 50 години потрошиле 8,6 билијарди долари !

САД се најголема воена сила во светот со буџет од 649 милијарди долари долари. Затоа тие трошат и најмногу пари...

ВИДЕО: При пожар во ЗОО во Германија, загинаа сите животни !

Најмалку 300 мајмуни во зоолошката градина во германскиот град Крефелд загинаа во пожар што избувна во нивното живеалиште, соопшти управата на установата.

ВИДЕО: Додека Црна Гора е пред дестабилизација, претседателот Мило во луксузен хотел на Мајами !

Додека Црна Гора е на нозе и со секојдневни протести поради спорниот закон за слобода на вероисповест, претседателот Мило Ѓукановиќ ужива...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – Со бадеми до подобро здравје

Бадемите се добри за здравјето. Се препорачува да се грицнат барем по неколку бадеми дневно. Нивната хранливост се зголемува доколку навечер отстојат...

Природа и здравје – Чај од ѓумбир, најздрава напивка

Ѓумбирот како корен, со себе го носи епитетот - најздравиот во цел свет.Чај од ѓумбир – со исти карактеристики.Ако се прашувате зошто,...

Природа и здравје – Тегавец за подобро здравје

Тегавецот е билка која расте речиси во сечиј двор, а не сте ни свесни колку е лековита и моќна...

Природа и здравје – Камилица лек за тело и душа

Камилицата е речиси во секоја кујна. И нашата традиција ја вклучува во народната медицина. Ја има доста после зима во која имало...

Природа и здравје –Метод против несоница

Несоница знае да се појави, особено периодов кога седиме дома, па нашиот организам не е доволно изморен за да имаме мирен сон.