ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Реконструкција на училиштето во с. Крупиште

Избран изведувач на градежните работи за реконструкција на училиштето во Крупиште кое пред извесно време беше опожарено...

25 мил ден. за улици во М.Каменица

Со издвоени финансиски средства од општинскиот буџет, во висина од 25,2 милиони денари, во Македонска Каменица се изградени градски улици со вкупна...

Природа и здравје – Бадеми против бронхитис

Бронхитисот е многу непријатна и прилично сериозна здравствена состојба која настанува после воспаление на бронхијалната туба во градниот кош...

Високите температури ќе ја намали појавата на болестите кај растенијата

Високите температури во следниот период ќе придонесат за намалување на поголемиот број на болести кои се јавуват кај  растенијата.  Исклучок во летниот...

Фудбал: Македонија во Лига на нациите

Европската куќа на фудбалот денеска го објави конечниот распоред за новата Лига на Нации. Со минимални промени, сега е официјализирано кога Македонија...

И со 37 години, Горан Пандев идната сезона останува во „Џенова“ !

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев најверојатно и следната сезона ќе го носи дресот на Џенова. Иако во јули ...

Метју Пери или Чендлер од „Пријатели“, шокираше со 25 килограми повеќе и полугол задник !

Славниот холивудски актер и ѕвездата на хумористичната серија „Пријатели“, Метју Пери (50) се повеќе ги шокира своите обожаватели со својот изглед и...

Градот Вашингтон, ќе стане сојузна држава на САД ?!

Претставничкиот дом на САД, предводен од демократските парламентарци, го усвоил законот со кој главниот град Вашингтон ќе стане 51. сојузна...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – Грчкиот лек за имунитет

Лекот кој денеска го споделуваме со вас во рубриката „Природа и здравје“ се споменува во “Илијада” на Хомер, а неверојатниот вкус е...

Природа и здравје – Бадеми против бронхитис

Бронхитисот е многу непријатна и прилично сериозна здравствена состојба која настанува после воспаление на бронхијалната туба во градниот кош...

Природа и здравје – Солена вода за болно грло

Понекогаш најдобриот лек ни е пред носот, во кујната или во плакарчето. Природен е и поделотворен против болести или тегоби отколку скапите...

Природа и здравје – 3% хидроген за полесно дишење

Хидроген пероксид – можеби вака не звучи познато, но ако се каже 3% хидроген тогаш станува збор за нешто што го има...

Природа и здравје – народен лек против алергија

Периодов алергиите, особено онаа на полен се доста изразени. Симптомите кои алергијата ги дава знаат да бидат неподносливи како: кивање,...