Tag: суд

Француски офицер на суд, затоа што ја критикувал тактиката на САД во Сирија ?!

Француски офицер на суд, затоа што ја критикувал тактиката на САД во Сирија ?!

Висок француски офицер кој е вклучен во борбата против исламската држава во Сирија се соочува со казна откако даде дрски критики против методите на коалицијата предводена од САД што треба ...

Шпанија ќе ги суди бившите каталонски лидери кои прогласија независност !

Шпанија ќе ги суди бившите каталонски лидери кои прогласија независност !

Шпанија се подготвува за најзначајното судење во последните четири децании во земјата , што дополнително може да ги заострат односите меѓу Мадрид и Барселона. На 12 февруари почнува судењето со ...

ВИДЕО: Еден од браќа близнаци ограбува, судот не може да утврди кој е разбојникот !

ВИДЕО: Еден од браќа близнаци ограбува, судот не може да утврди кој е разбојникот !

Италијанските судии со години не можат да осудат двајца крадци бидејќи не можат да востановат кој од еднојајчените близнаци стои зад секоја од кражбата. Судот во Верона пред неколку дена ...

Регистрирани 6 тужби за педофилија против српската црква !

Регистрирани 6 тужби за педофилија против српската црква !

Лондонскиот Виш суд поднел шест тужби против Српската православна црква (СПЦ) поради педофилија, потврди за Радио Слободна Европа адвокатот Младен Кесар кој ги застапува оштетените. „Следниот чекор е тужениот да ...

Српската црква доби тужба за шест случаи на сексуална злоупотреба пред британски суд во Лондон !

Српската црква доби тужба за шест случаи на сексуална злоупотреба пред британски суд во Лондон !

 17:48 21.12.2018 Британскиот адвокат Младен Кесар за српскиот весник „Данас“ потврди дека  поднел тужби против Српската православна црква (СПЦ), за сексуална злоупотреба од страна на српски свештеници врз шест негови ...

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Турција: Студентка по новинарство заврши во притвор поради навреда на Ердоган ?!

Турска студентка по новинарство е ставена во притвор поради навреда на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на социјалните медиуми, изјави нејзината адвокатка за ДПА. Судот во провинцијата Трабзон на Црното Море ...