6.7 C
New York
Wednesday, December 1, 2021

Buy now

spot_img

Симовски: Резултатите од пописот во март

Во тек е обработката на податоците од пописот, резултатите ќе бидат готови за 6 месеци, вели директорот на Државниот завод за статистика  Апостол Симовски, напоменувајќи дека ниту едно лице нема да биде изоставено од пописот

Она по што се раководиме кога спроведуваме одредено статистичко истражување е да имаме концепт како ќе го следиме опфатот на сите единици на тоа истражување, а исто и на пописот. Клучната работа по која се раководевме беа објектите за домување каде се сместени граѓаните, каде што живеат граѓаните и сите овие објекти се поминати целосно не е испуштен ниту еден. Да, се случуваше да не можеме да најдеме некого дома, сепак беше летен период на спроведување на пописот, меѓутоа се обидувавме повеќе пати да ги побараме, остававме телефонски броеви, за да исконтактираат со попишувачите, немаме воопшто значаен неопфат со пописот изјави Симовски

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,042FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles