15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Цените на горивата за транспортерите се пребрзи. Од Владата велат дека со укинување на дел од акцизата помогнале уште во јули

Ценовниот притисок на горивата за транспортерите е преголем и во нивното работење тие покажуваат огромни негативни разлики, велат од Здружението Макам Транс

Од друга страна, од Владата велат дека со Одлуката  од јули за укинување на дополнителната акциза , потрошувачите на гориво се заштитени и плаќаат два денари помалку:

Со измените што се направени во Законот за акцизите  сме осигурени да нема висок раст на цените на горивата, така што ставивме варијабилна маргина која е поврзана со цената на барел нафта на светската берза. Така, ако цената на нафтата на светската берза расте, оваа маргина ќе се намалува што ќе влијае на крајната цена на горивата кај нас , се вели во владиното соопштение.

Реакцијата на транспортерите повторно станува гласна , бидејќи неколку недели по ред цената на горивата континуирано расне, па сега ЕУРОСУПЕР 95 се продава за 76,50 денари/литар, ЕУРОСУПЕР 98 -78,50 , а  ЕУРОДИЗЕЛ за  68,50 денари.  

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles