17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Гир: Преговори со Македонија до декември

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска изјави дека е јасно дека има одлука за почнување на преговорите на земјава со ЕУ и дека се надеваат оти тоа ќе се случи до крајот на оваа година.

Сега се концентрираме да го реализираме ова до крајот на годината. Реформите наведени во Извештајот земјава треба да ги спроведе, а  ЕУ треба да ги засили напорите за „преговорите да може да почнат вистински“, рече Гир на заедничка прес-конференција со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за напредокот на Северна Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles