14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Лоши вести во низа. Цената на лебот догодина може да биде златна

Оваа есенска сеидба е најскапата досега за земјоделците. Механизацијата треба да работи на најскапа нафта, а наѓубрувањето поскапо не паметат дека било:

„Ова ќе биде една од најскапите години и ѓуббрето се качи и нафтата и семенската роба и ова дефинитивно ќе биде голем проблем изјави земјоделец

Во споредба со ланската сеидба , оваа е поскапа за 50 %, дошле до заклучок  земјоделците, откако 100 пати правеле есап:

Комбајот ми е 600 денара, нафта 35 кила и каде ни е крајот“ изјави анкетиран земјоделец

Овие цени, уште отсега гарантираат скапа жетва, скап производ кој финално, уште отсега  ќе значи висока цена и на лебот.Доколку сега високите цени отидат на сметка на цената на лебот, тоа би можело да значи дека, догодина, лебот би можел да поскапи и за 50 %.

Со ова предвидување се согласуваат и земјоделците, кои во меѓувреме, исто така пресметале дека тешко ќе може за нив да остане и денар од оваа сеидба:

Што во крајна мера ќе се случува со цената на лебот и останатите житни производи, ќе зависи од многу други фактори , но правецот во кој сега одат работите, не е добар за никого. Поскапа нафта, поскапа струја  , виски цени на ѓубривата и незадоволни производители. Што од сево ова можат да очекуваат граѓаните?)

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles