7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Монопировир ќе има и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид 19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка. Лекот се дава во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот, а досегашните клинички испитувања покажуваат дека хоспитализацијата со овој лек е намалена за 50%.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles