15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Лекар на годината во Бугарија е делчевецот Дејан Анакиевски

Бугарскиот медицински сојуз го награди доц.д -р Дејан Анакиевски, по потекло од Делчево вработен во Универзитетската болница „Св. Марина “ – Варна со наградата „ Доктор на годината за 2021 година“. Д -р Дејан Анакиевски, раководител на Клиниката за урологија при Универзитетската болница „Св. Марина “- Варна, наградата ја освои во категоријата „ Придонес за развој и примена на иновативна медицина и уникатни техники “. (слика)

Благодарам за престижната награда. Оваа година е поспецијална затоа што славиме 120 години од основањето на Бугарската медицинска унија. Благодарение на тимот со кој работам и на кој можам да сметам оваа награда е важна не само за мене. Тоа е важно признание за болницата во која работам. Благодарност до раководството на Универзитетската болница „Св. Марина “ и Медицинскиот универзитет – Варна, бидејќи без нивна помош и без опремата што ја обезбедија, сите овие достигнувања немаше да се случат. И сето тоа во име на подобар квалитет на живот за пациентите , рече Анакиевски во своето обраќање по повод доделувањето на престижното признание.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles