14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

СТЈУАРДЕСИ НА АЛИТАЛИЈА ГИ СОБЛЕКОА УНИФОРМИТЕ ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ


Десетици поранешни стјуардеси на згаснатата авио-компанија Алиталија ги соблекоа униформите денес, носејќи само долна облека на мирниот, сценски испланиран протест во центарот на Рим. Италијанската компанија долго време се мачеше со финансиски проблеми и нестабилност, а последниот лет беше изведен на 14 октомври. Новата авиокомпанија, ИТА, почна да лета следниот ден, користејќи некои од авионите на Алиталија. Таа ја купи марката Алиталија, но презема помалку од 3.000 од 10.000 вработени на Алиталија. Околу 50 поранешни стјуардеси стоеја во редови на римски плоштад, ги спуштија торбите на калдрмата, па полека и синхронизирано почнаа да ги соблекуваат униформите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles