17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Ценуроза – брливост кај овците

Ценуроза е една од болестите од кои заболува ситниот добиток, претежно овците. Помегу сточарите е позната и како брливост кај овчото стадо.Заболувањето е предизвикано од загадена храна со ларвени форми кои се остатоци од изметот на кучињата.

„Ценурусот бргу се развива кај младите животните. После 14 дена достигнува големина на зрно просо, а после 45 дена расте и до 3 см во радиус.После 2-3 месеца ларвите стигнуваат во мозокот. Кортексот и кранијаните коски постануваат танки што е резлултат на внатрешниот притисок и ткивото на мозокот атрофира. Активноста на виталните органи е намалена“ изјави Методи Бреслиски – ветеринар

Ценурозата е прсутна во источниот дел од земјава. Како резултат на тоа во изминатиот период штипската ветеринарна станица извршила над 50 оперативни зафати кај заболени овци. Лекувањето е оперативно.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles