3.3 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Повлекувањето на Заев ако изгуби Шилегов според Тито Петковски е непромислена изјава

Повлекувањето на Заев од политиката ако изгуби Шилегов според Тито Петковски е непромислена изјава и  не смее да дава изјави со кои најавува повлекување од функцијата во Владата и во партијата изјави во интервју за слобноден печат Петковски:

„ Изјавата е неодговорна, нека ми прости премиерот. Пред една година победивме, формиравме влада пред една година, не ја сваќам поентата да се поднесе оставка ако се загубат локални избори. Тој е премиер, мандатот е четири години – вели Петковски чија партија е во коалиција со СДСМ“ изјави претседател на НСДП-Тито Петковски

Според Петковски граѓаните веќе  се уморни од тоа секоја година да има избори и затоа сите политички  партии поминаа лошо поради малиот одзив:

Петковски смета дека рекордно малата излезност на гласачите во првиот круг се должи на тоа што локалните избори биле екстремно политизирани со теми на национално ниво.

Најголем дел од незадоволството на членовите и симпатизерите на власта се должеле на политиките со Бугарија и  на сферата со образованието-акти кои ги обесхрабриле граѓаните.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles