11 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Трајковски: Цената на струјата ќе се намалува

Почетокот на наредната година ќе ја одбележат високи цени на струјата, а потоа тие стрмоглаво ќе опаѓаат надолу. Така, во четвртиот квартал од 2022 година се очекува големо намалување на цената на електричната енергија во однос на сегашната. До овој заклучок дошол професорот на Техничкиот факултет во Битола Дејан Трајковски, кој направи анализа за тоа како се движат договорите за идните цени на берзата на струјата. Сепак, бројките покажуваат дека цените ќе бидат далеку поголеми од оние што лани ги имаше на берзите, а кои и се сметаа за ниски, кога струјата се продаваше по околу 60 евра за мегават-час.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles