7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Радев:Дискриминацијата ја затвара вратата за ЕУ

Додека не се реши прашањето за човековите права и недискриминацијата на Бугарите во Република Македонија не гледам како ќе се отвори вратата за преговори за членство, рече вчера бугарскиот претседател Румен Радев по средбата со претставници партијата ГДУ и на шест здруженија на Бугарите од Македонија. Потпретседателката Илијана Јотова, пак, потенцира дека Договорот за добрососедство не е добар документ и дека вистинскиот проблем за решавање со Скопје не се историските теми, туку „прашањето за правата на македонските Бугари“.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles