-0.8 C
New York
Tuesday, November 30, 2021

Buy now

spot_img

1600 години стара некропола, открија на Пилав тепе археолозите од штипскиот Музеј

1600 години стара некропола, деновиве открија во реонот на Пилав Тепе археолозите од штипскиот Музеј.Ископувањата се во рамките на заштитните истражувања долж магистралата од новоизградениот експресен пат Штип – Радовиш…

Големината на новоткриената древна некропола е за секоја почит тврдат археолозите. Особено кога се зане дека архолошки градби од ваков тип од периодот на доцната антика има само на неколку локации како во Македонија така и на Балканот…

Досегашните ископувања резултираа со пронаоѓање на повеќе елементи од културното наследство од периодот на доцноантичкиот,античкиот и периодот на бронза. Ова е повеќе од потврда дека овој дел од македонскиот исток отсликува доста активен живот на нашите претци…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,036FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles