8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Денес новоизбраните штипски советници ги добија уверенијата. Ветуваат натпартиски ангажман.

Општинската изборна комисија денес им ги додели уверенијата на новоизбраните членови на Штипскиот совет. Истиот е го сочинуваат 13 советници од ВМРО ДПМНЕ, 9 од СДСМ и еден од Левица.

Сите до еден, пред граѓаните ветуваат чесна и пред се’ натпартиска работа

Меѓу новоизбраните советници некои во советничките клупи ќе седнат за првпат, додека на Зоран Костовски од коалицијата на СДСМ, ова му е петти мандат и како советник има поминато цели 17 години.

Успешна и плодна работа на новите советници им посака и градоначалникот Иван Јорданов.

Денес советниицте ги добија уверенијата, но мандатот официјално ќе им започне со  конституирањето на Советот , што најверојатно ќе се случи идната недела.

Најмалку двајца од сегашниот актуелен состав на о. Штип, ќе треба да бираат дали ќе останат советници и ќе се откажат од директорските функции кои моментално ги извршуваат, или истите ќе ги заменат со мандат во советот.

Имено, според Законот за локална самоуправа, функциите директор и советник се неспоиви.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles