17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Празот – зимска намирница број еден

Во стракови секогаш уредно наредени до пазарната тезга. Од сега, вниманието на граѓаните е насочено кон празот. Неодминлив зеленчук во зимското мени на секое семејство. Зошто толку празот е најзастапен во зимницата и зошто е потребно да се консумира..

„Секогаш е корисен да се употребува и е добар за здравје, енергијата е таму е е многу хранлив“

Но, да се најде пред пазарните тезги, произведувачите, во истовреме и продавачи на празот се едногласни. Неговото одгледување ни најмалку не е лесно , зошто…

„Треба копање,и често наводнуување и да се штити од црв, а се бара и наѓубрување и добро земјиште“

Граѓаните, особено од повозрасната генерација добро знаат како да одберат квалитетен праз, но како тоа го прават.

Денеска и купувачите и пазарџиите задоволни. Цените непроменети од минатиот пазарен петок. Еве кои намирници по кои цени се продаваа во пладневните часови.

Зелка 25-30ден/кг,Праз – 200 ден за страк од 30 парчиња,Моркови 40      ден/кг,Краставици 60ден/кг,Јаболка 40ден/кг,мандарина60ден/кг,Портокал80ден/кг,Карфиол 70 ден/кг,Тиква 20  ден за парче…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles