15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Северна оддолжи конституирањето на Штипскиот Совет

Придавката Северна го оддолжи конституирањето на Штипскиот Совет, откако советниците на СДСМ одбиваа да дадат заклетва без името Северна Македонија:

Откако нивниот предлог не беше прифатен, советниците од СДСМ демонстративно ја напуштија седницата

Првата средба на сите советници заедно заврши со недоразбирање и бојкот, но во секој случај, Советот беше конституиран при што за претседател беше избрана Весна Карагунова Кожинкова

Штипскиот совет брои 23 членови. ВМРО ДПМНЕ е застапен со 13 советници, СДСМ со 9 и Левица со еден советник. 

Кога и дали советниците од СДСМ ќе се вратат останува неизвесно.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles