15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Брзи предвремени парламентарни избори им одговараат на сите тврдат аналитичарите

Резултатите од локалните избори веројатно ќе донесат нови и брзи предвремени Парламентари избори сметаат аналитичарите Петар Арсовски и Алебрт Муслиу. Повикот на Заев за гласачка мобилизација или негова оставка по автоматизам мотивираше добар дел од неговите гласачи да излезат но, уште повеќе  ги мотивираше опозициските гласачи кои кон гласачките кутии тргнаа оставајќи ги дома не закулчени вратите.

Реално Заев со оваа изјава ги мотивцираше и своите партиски неистомисленици но, да останат дома или да глсаат против партијата и него.

Брзи избори значат помала загуба. Но, кај нас не постојат брзи избори, а и опозицијата не би прифатила такво нешто. Парадоксално, и на власта и на опозицијата им одговараат избори, само што треба да се почека што ќе се случува со ЕУ во следните месеци, вели Арсовски.

Јас не верувам дека сега во СДСМ има некој кој би ги решавал тешките прашања сега кога Заев си поднесе оставка, вели Муслиу 

Според Арсовски и Муслиу сега и на позицијата и на опизицијата им одговараат превремени избори

Суштината на оваа стратегија е досегашното искуство дека во вакви случаи загубите се помали.

Одлуката да се оди по вака тенка жица е објаснива бидејќи предстои неизвесен енергетски и економски период. Треба да се решава спорот со Бугарија а одпочнувањето на преговоите со ЕУ безконечно се пролногираат. Сето ова бара рестарт на енергијата идеите и можностите за нови и подобри позиции согласно расположението и ставовите во ЕУ обајснуваат Муслиу и Арсовски.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles