7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Борачите на Балканец на средба кај градоначалникот Иван Јорданов по повод големиот успех

Големиот постигнат  успех на боречите од боречкиот клуб Балканец на Балканското првентво беше поводот на денешната средба кај градоначалникот на Штип Иван Јорданов.

Се со цел ние како општина да продлжиме со поддршката на овој клуб за да го развиваме спортот, и мислам дека со една ваква соработка ќе успееме да ја развиеме спортската инфраструктура и да ги мотивираме младите наши спортисти кои не претставуваат секаде низ светот“ изјави Иван Јорданов-градоначалник на о. Штип

Балканското првенство  во борење за кадети и пионери се одржа во Ксанти Грција а борачите освоија први, втори и трети места. Најуспешен од сите беше Теодор Георгиев кој се закити со златен медал во категоријата до 110 килограми.

Овој голем успех на Балканец е уште еден голем мотив за поголеми успеси во иднина изјави Горан Стојанов-тренер на БК Балканец

Освен на Балканското првенство борачите на Балканец учествуваа и на Медитеранстките игри.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles