13.2 C
New York
Thursday, December 2, 2021

Buy now

spot_img

Кои плати ќе растат во администрацијата

Со ребалансот за 2021 година износот за плати е планиран на 514 милиони евра. Планирано е зголемување на плати во здравство за 5 проценти, поголеми плати во судстсво за 15 проценти, раст на плати од 15 проценти за обвинителите, 7 проценти поголеми плати во образованието согласно колективниот договор, раст на плати во културата – согласно колективниот договор во кој растот се поврзува со растот на минималната плата и 10 проценти раст на платите на инспекциските служби согласно закон што е донесе и според кој ова ќе биде трета година како се корегираат нивните плати.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,043FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles