15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Наместо короната Текстилните компании ќе ги проголтаат сметките за струја

Текстилните компании се соочија со најголем егзистенцијален предизвик досега со работа во пандемија, меѓутоа завршниот удар тие се плашат дека ќе им дојде од високите сметки за струја.

„Високите сметки сигурно ќе ги зголемат трошоците за работење и ке ја намалат конкурентската способност„ Изјави Ангел Димитров генерален директор

Доколку намерите на владата за покачување на минималецот на 18.000 денари се остварат тие конечно најавуваат дека наместо короната нив ќе ги проголтаат високите трошоци.

Пандемијата во изминатите 2 години без работа оставви околу 7000 текстилни работници и пропаднаа десетици текстилни компании но оние кои издржаа сега се пред нов предизвик со цените на струјата и можното зголемување на минималецот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles