17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Штип има огромен проблем со осветлувањето. Засега ноќе се снаоѓаат само мачките

Штип има огромен проблем со уличното осветлување и речиси нема дел од градот, каде што во вечерните часови светлина има доволно. Граѓанските реакции предолго не ги слуша никој, а сега нивна нова надеж е новата локална власт.

Имаме проблем со уличното осветлување и тоа треба да се реши ние пријавуваме цело време…. Конкретно на нашата улица ратко Јовановиќ во населбата Баби немаме улично и живееме го голема темница“ изјавија анкетираните граѓани

Задолжен за вечерната светлина во Штип е економскиот оператор ИЦС Системи – Дебарца, кој во наредните 15 години треба да го одржува уличното осветлување во Општината.

За новиот градоначалник Иван Јорданов, проблемот е реален и бара итно решавање:

„Реално има проблем со уличното осветлување ние направивеме состанок со економскиот оператор и од моја страна му беше укажано редовно да ги сервисира потребата од осветлување и да се придржува на овој договор, доколку не е случај имаме правна обврска да го раскинеме овој договор“  изјави Иван Јорданов-градоначалник на о. Штип

Според планот за улично осветлување на штипјани навечер треба да им светат 5.500  улични светилки, но од нив исправни се едвај половината .  Зошто на градот ова му се случува , граѓаните заслужуваат вистински одговор.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles