11 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Советниците од ВМРО и СДСМ немаат намера да ги сменат ставовите за Северна. Случајот ќе го решава инспекција која денес се појави

Советниците од ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во новиот штипски совет остануваат доследни на своите ставови во врска со Случајот – Северна. И едните и другите тврдат дека се во право, па од тие причини, едните ќе продолжат со работа, а другите со бојкот.

Случајот кој доби широка јавна афирмација ќе го решаваат  инспактори од  Министерството  за локална самуправа кои денес се појавија во Штип:

– Нашите законски надлежности не обврзуваат и ни ја даваат таа опција ако имаме соработка со општината, прво одиме со укажување пред да се носи решение за „запирање на прописи“. Се надевам дека така ќе се постигне договор, ќе им се даде одреден рок за да се постапува со и од првата наредна седница да се смени работат, изјави Лахим Муслиу,  инспектор во Држ. инспекторат за локална самоуправа

Во меѓувреме,  советничката група на ВМРО ДПМНЕ одржа седница на која беа формирани комисиите, а на која не присуствуваа советниците од СДСМ:

Клучното прашање сега е каква ќе биде одлуката и што со веќе донесените одлуки на Советот на Општината, вклучувајќи ја и валидноста  на конститутивната седница.

Доколку евентуалните насоки од страна на денес присутниот инспектор не бидат во контекст на ставовите на советниците од ВМРО ДПМНЕ, тие  уште од сега најавуваат жалба до повисоките надлежни инстанци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles