19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Стартува програмата „Берово“. 40 македонски пожарникари на обука во Словенија

40 македонски пожарникари ќе бидат дел од т.н. Програма „Берово“ која опфаќа нивна обука во Словенија и набавка на противпожарникарска опрема. Ова е договорено на заедничка средба на македонската министерка за одбрана Радмила Шеќеринска и нејзиниот словенечко колега Матеј Тонин.

Заедничките проекти што ги работиме, како што е програмата “Берово” се многу позначајни бидејќи се практична демонстрација на соработката а не само потпишување документи, истакна на средбата министерката  Шекеринска.  

Инаку програмата е наречана по општината која беше најтешко погодена од летните шумски пожари и каде директно беа ангажирани словенечки пожарникари и опрема.

Уште тогаш, беше најавено дека во обуката ќе бидат вклучени и беровски пожарникари:

Обуката е замислена да се одвива во фази и би требало да продолжи и во наредните години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles