17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Ја знае ли некој тајната на гравот? Домакин е во секоја куќа а го јадат и богати и сиромаси.

Домакин е во скоја кука а преку целата година го јадат и богати и сиромаси. Која е тајната на Гравот, овој магичен производ  присутен и славен  на сите континенити стотици години низ историјата и традициите. 

Задолжително еднаш во неделата, и тоа  најчесто  петок,  трпезите се резервирани за гравот, највкусниот ручек кој сам се готви , чини ефтино , може да се јаде и наредниот ден а одличен  е и за здравјето.

Како и секој производ, грав има повеке видови и вкусовите се  различни но  кај нас најпопуларни се следните сорти.

Иако домакинките воглавно со гравот се вешти, сепак, не на сите од рака им поага да направат добар грав.

Сепак,  некои тврдат дека гравот гарантирано   е  добар доколку со подготви на следниот начин.

Колку и гравот дома да е добар, сите што паметат подолго знаат за  славата  на  војнички грав. Го има во војската и на ниту едно друго место.

Инаку, гравот потекнува од Јужна Америка, а во Европа е познат  од 16-от век.  Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Најголем производител е Мјанмар со 5,2 милиони тони годишно производство. 

Во Македонија е застапен на 4.500 – 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 – 9.000 хектари во здружен посев, а  најпознати се  Тетовскиот, гравот од Виничко, Кочанско и други места.   (графика)

Зелка 20-25ден/кг,Праз – 200 ден за сноп од 30 парчиња,Моркови 40 ден/кг,Краставици 50ден/кг,Јаболка 40ден/кг,мандарина60ден/кг,Портокал70ден/кг,Карфиол 70 ден/кг,Грав 120-140 ден/кг…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles