15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Денес беше Задушница починатите собираа почит од живите

Православните верници денеска  го одбележуваат еден од четирите најголеми празници посветени на   7 ноември – Митровденска Задушница. На овој ден граѓаните ги  посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите:

Задушница е секогаш в сабота, ден кој црквата го одредила за помен и молитва за упокоените.

Инаку Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles