17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Позицијата на денерот е стабилна а фиксниот курс ќе се одржи стои во извештајот на агенцијата за кредитен рејтинг ФИЧ

Фиксниот курс на денарот останува стабилен и тој е услов за стабилноста на македонската економија. Државните резерви во моментов се 3,7 милијарди евра и тие се очекува да бидат стабилни во 2022 но и наредната 2023 година, ова како што информираат од Нардоната банка е дел од извештајот на агенцијата за кредитен рејтинг Фич со кој се потврдува и кредитниот рејтинг на земјата

-Во извештајот е нагласено сведувањето на основната каматна стапка на историски најниското ниво и очекувањето на „Фич” за олабавена монетарна политика на Народната банка и во следниот период, во отсуство на зголемување на стапката на инфлација во текот на следната година и во отсуство на натамошни притисоци врз домашниот девизен пазар стои меѓудругото во соопштението на Народна банка

Иако со години денарот демонстрира стабилен курс сомнежот кај голем дел од гражаните дека е можно поместување поради економските трендови и пандемијата оваа потврда за стабилноста на денарот е клучна од многу аспекти категорични се познавачите на макроекономијата.

На овој начин македонската економија, иако сериозно разнишана во наредната година влегува со пристојни шанси да заздрви да се подобри, а со тоа и граѓаните евентуално  да почуствуваат промени во економското сивило.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles