17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Поради политичарите и економијата граѓаните пијат се повеќе седативи

Нестабилната политичка состојба и долгата економска криза , граѓаните ги втурнува во безизлез и тие се повеќе се одлучуваат на разни типови на седативи, изјави д-р Александар Митов во интервју за Утрински брифинг

Политичарите , односно политичката состојба и докрај разнишаната економија се причина за животна неизвесност кај огромен број граѓани , што пак е причина тие во сите џебови и фиоки, постојано да имаат по нешто за смирување..

Ова пак го потврдува и следната статистика .

Лани лекарите во Државата напишале 3.633.545 рецепри за лекови од групата на седативи, во вкупна вредност од речиси 7 милиони евра. Една третина од нив, или 1.118.503 рецепри се за лекот дијазепам.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles