15.6 C
New York
Tuesday, September 27, 2022

Buy now

spot_img

Штип слави 77 години слобода. Доделена највисоките награди и признанијата

Штип слави 77 години слобода. Период во кој општината раснеше и се развиваше, а секоја нова генерација општественици и политичари, пред себе има нов предизвик, како состојбата во Штип дополнително да ја подобри.

На денешната свечена седница  беа доделени и највисоките награди и признанијата.

Годинава, наградата 8-ми Ноември која се доделува еднаш на пет години, ја доби 13-годишниот математички гениј Дамјан Давков.

Постхумно признанија добија новинарите Драган Ристов, Горан Гаврилов и Трајче Јованов, а истите им беа доделени и на Кристина Ампева граѓанска активистика и борец за работнички права од „Гласен Текстилец”  и Планинарското друштво „Лисец”.

Во ослободувањето на Штип, во 1944 се вклучиле околу 2 000 борци. За време на окупацијата, 814 жители ги загубиле животите, од кои 88 во директна борба.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles