3.6 C
New York
Sunday, December 5, 2021

Buy now

spot_img

Конкурентски мотиви или беспоштедна борба за работничките права. Синдикатот контра Гласен текстилец а Димовски ја повикува Ампева на објаснување

ССМ е автентичен  борец и заштитник на работничките права а Кристина Ампева од Гласен текстилец  треба  да научи многу работи кои јас сум подготвен  јавно  да и ги објаснам, изјави синока  во емисијата Што мисли народот  претседателот Дарко Димовски.

Повод за  ваквата   реакција  на Димовски  се  дел од  досегашните   активности на   Гласен текстилец  каде  тие практично се најдоа на ист терен и со иста цел. Пролем, според Ампева, е искреноста која во случајов била само кај Гласен тесктилец.

Штета што не сум  таму( во ТВ Стар) за јавноста да види кој  работи искрено, а кој “мота“ и се крие зад репрезентативниот  синдикат.  И да видам до каде е враќањето на работното место на вработените од чевларската  фабрика кои се со 100% членство во  синдикатот. Оти нема стечајна, така? – коментираше синоќа Ампева.

Иако во принцип станува збор за  исти цели кон кои се стремат ,  и Синдикатот и Гласен текстилец  со ова најавуваат тврди  ривалски ставови  и  со  крајна неизвесност во постапките.  Ке бидат ли оние на кои им е потребна нивата помош со ова   ставени во   дилеми  ке  покаже првата прилика но најдобро за работниците  е  кога   грб би им биле и Синдикатот и Гласен текстилец.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,044FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles