3.3 C
New York
Thursday, December 9, 2021

Buy now

spot_img

Короната немилосрдна и денес. Од КБ Штип однесе уште два животи.

Уште една долга и тешка ноќ во Инфективното одделение заврши со смрт. Двајца пациенти од Злетово и Кочани не го издржаа корона ударот и ноќва починаа :

Станува збор за пациенти на возраст од 73 и 83 години кои беа во многу тешка здравствена состојба. За жал, сите обиди за спас на нивниот живот, завршија безуспешно, информираат од Болницата.

За два дена ова е втора двојна смрт на Инфективното, откако завчера починаа исто така две лица на возраст од 35 и 38 години.

Станува збор за пациенти на возраст од 73 и 83 години кои беа во многу тешка здравствена состојба. За жал, сите обиди за спас на нивниот живот, завршија безуспешно.

 КБ – Штип

Во Клиничката болница во Штип,  во моментов има  60 корона пациенти, од кои 54 како тешки се на Инфективното одделение, а дури 43-ца од нив се зависни од кислородна поддршка.

Вкупно, во општините од Источниот регион има 845 корона позитивни лица , а досега од почетокот на пандемијата , како последица на инфекција со Ковид 19, животот го загубија 587 .

КЛИНИЧКА БОЛНИЦА – ШТИП

Хоспитализирани                    60

Инфективно                             54

Кислородна поддршка            43

АКТИВНИ СЛУЧАИ

Штип                    250

Кочани                 219

Св. Николе          84

Берово                 60

Делчево               76

Виница                 35

Пробиштип          69

Пехчево               3

М.Каменица         49

ВКУПНО              845

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,052FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles