7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Хрватска: За 10 год. Државата ја напуштиле 400.000 жители

Според неофицијалните податоци, последниве десет години Хрватска ја напуштиле  околу  400 илјади жители, а причината е  економската криза и неможноста да се вработат, како и немањето перспектива за младите. Официјалните податоци на хрватскиот Државен завод за статистика (ДЗС) за бројот на иселениците се многу помали од реалните, пишува „Јутарњи лист“, наведувајќи дека неофицијалните резултати од пописот покажуваат дека Хрватска има помалку од 3,9 милиони жители.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles