7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Алармантна состојба со употреба на дрога. Зависници се и деца од 15 години

Се повеќе малолетници во државата користат наркотични средства. Загрижувачки е фактот што возрасната границата рапидно се намалува, па најновите истражувања покажуваат дека во Македонија дрога се користи уште на 15 годишна возраст:

„За жал во последно време статистиката говори дека бројот на зависници од дрога е се поголем особено кај малолетниците. Најмалата возрасна граница е за жал 15 години“ изјави Надица Петрова-претседател на Здружение Двојна Шанса

Особено загрижувачки е фактот што дрогата се почесто ја има и во училиштата.

Одтука е и прашањето на кој начин треба да се превенира против злоупотребата на наркотичните средства особено во училиштата:

Изјава Надица Петрова-претседател на Здружение Двојна Шанса

Ова меѓудругото беше кажано на денешниот настан  Користење на дроги и синетички дроги во училиштата во кој се вклучени општините Свети Николе, Штип, Скопје и Струга.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles